دبلیو دبلیو ای از زمان انهدام کمپانی دبلیو سی دبلیو هیچگاه رقیبی سرسخت به خودش ندید و همواره به کارش ادامه میداد مسابقات زیبای دهه نود و سال های 2000 کمتر کسی رو به فکر داشتن یک رقیب مشغول میکرد همه در حال لذت بردن از مسابقات زیبا و هنر نمایی دبلیو دبلیو ای بودند و کسی حتی فکر داشتن رقیبی که یارای رویارویی با غولی به اسم دبلیو دبلیو ای رو داشته باشه تصور نمیکرد، غولی که بعد از به زانو در آوردن کمپانی ثروتمندی به نام دبلیو سی دبلیو سرمست از این پیروزی بزرگ همچنان بر اسب قدرت میتازید و تاریخ رو رقم میزد.
اما در سال 2002 انگار قدرتی از جا برخاست که تهدیدی جدی برای دبلیو دبلیو ای باشد تهدیدی جدی برای تاریخ ارزشمند و غنی دبلیو دبلیو ای با تمام مردان بزرگ و افسانه های تکرار نشدنیش. تی ان ای متولد شد...
از ابتدا می شد حدس زد خطری برای دبلیو دبلیو ای و کابینه اش در راهه اما ابتدا به ساکن کسی به این کمپانی تازه متولد شده به چشم یک رقیب سرسخت نگاه نمیکرد تا به مرور زمان که این طرز فکر عوض شد.
پیشرفت روز افزون تی ان ای از طرفی کوچ ستارگان دبلیو دبلیو ای و افت فاحش فروش این کمپانی از طرفی دید همگان رو نسبت به آینده این دو کمپانی دچار تغییراتی کرد.
دیگه کسی به تی ان ای به چشم یک رقیب محلی نگاه نمیکرد و دیگر کسی فکری با مضمون اینکه دبلیو دبلیو ای همچنان بی رقیبه رو به مخیله اش راه نمیداد.
ساخت کمپانی تی ان ای توسط جف جرت کلید خورد و مدیریت اون به کارتر سپرده شد.
مدیریت خوب و جذب ستاره های پر آوازه روز به روز وضعیت رو برای وینس و کمپانی اش نگران کننده تر میکرد.
بله سرانجام تی ان ای موفق شد در قد و قواره های یک رقیب در برابر غولی به نام دبلیو دبلیو ای قد علم کنه و سینه به سینه ی این کمپانی با ایسته تا موفق شه این رقیب رو از راه به در کنه.
تی ان ای، اما راه جالب توجه ای رو برای مقابله با دبلیو دبلیو ای پیش گرفته که باعث شکستن کمر دبلیو دبلیو ای شده و تا به اینجای کار نتایج مثبتی رو همراه داشته.
این کمپانی با استفاده از سوپراستار های اخراجی دبلیو دبلیو ای ارتشی رو ساخته تا با دبلیو ای به رقابت بپردازه. جنگی که ناخودآگاه آدم رو به یاد تاریخ دور و جنگ های واقعی می اندازه نبردهای بزرگی چون اسپارتاکوس که اررتشی از برده ها به جنگ حکومت میرفت و یک کشور رو تا مرز سقوط جلو میبرد، هدف از این مثال مقایسه نبود بلکه تنها یک مثال تاریخی برای درک بهتر مطلب بود. تی ان ای با نمک خورده های دبلیو دبلیو ای که در همین کمپانی چهره شدند به جنگ با ارتش خود کمپانی آمده.
افت فاحش فروش در دبلیو دبلیو ای تصویب قانون پی جی کوچ ستارگان به سمت تی ان ای اخراج و بازنشستگی ناگهانی استار ها و اختلاف های داخلی و... همه و همه این اتفاقات دست به دست هم دادند تا دبلیو دبلیو ای این روز ها بحرانی ترین روزهای تاریخش رو بگذرونه.
اگر رقیبی وجود نداشت قطعا ترس از شکست در کار نبود و شرایط اینگونه مسئولان این کمپانی رو در تنگنا قرار نمیداد اما دیگر زمان آن به سر رسیده که این کمپانی یکه تاز رستلینگ باشد.
وجود تی ان ای یقینا کمک زیادی به بالا رفتن سطح مسابقات خواهد کرد یعنی باید اینطور باشد اما عملا دبلیو دبلیو ای فعلا شرایط عکس رو پیش گرفته و رو به انزوا قرار داره و دلیل این افت شاید بی تدبیری بعضی مسئولان این کمپانی باشه.
کوچ ستارگانی چون جف هاردی-کورت انگل-ریک فلیر-هالک هوگن-میک فولی و... برای دبلیو دبلیو ای و مسئولان پر مدعاش اتفاقی ساده قلمداد نمیشه شایعات روزانه مبنی بر رفتن استاری دیگر به این کمپانی هر روزه باعث ایجاد رعب و وحشت و نوعی استرس کاذب میان سران این کمپانی شده و این اصلا به سود آینده وینس نیست و نخواهد بود.
از طرفی دیگر تی ان ای درست در قسمت هایی که دبلیو ای ضعف های شدیدی رو درش احساس میکنه نقطه قوت هاشو قوی تر میکنه و این کار برای دبلیو دبلیو ای داره رنگ و بوی فاجعه به خودش میگیره فاجعه ای در حد نابودی.
نبود قانون کمرشکن پی جی در تی ان ای یکی از این نقطه قوت هاست که کمک بسیاری به روند مسابقات تی ان ای کرده در حالیکه دبلیو دبلیو ای تنها به خاطر مقاصد سیاسی این قانون رو تصویب کرده که علی رقم نرسیدن به نتایج مورد نظر هنوز روی ادامه اون پا فشاری میکنه که به نوعی خود کشیه!
صحه گذار حرف های من آمار فروش در این دبلیو دبلیو ای هست با هم نگاهی داشته باشیم به این آمار که خود گویای اوضاع و احوال وخیم این کمپانیست:

-درآمد تلوزیونی در آمریکای شمالی برای دبلیو دبلیو ای در این چند سال اخیر از رقمی حدود 103.5 دلار به 70.5 کاهش یافته.

-درآمد های اینترنتی دبلیو ای در این چند ساله از 5.4 میلیون دلار به 3 میلیون دلار کاهش یافته.

-درآمد حاصل از فروشگاه دبلیو دبلیو ای نیز از 3.5 میلیون دلار به 2.5 میلیون دلار کاهش یافته.

این سه خط شاید در نگاه اول به چشم یک بیننده مهم جلوه نکنند اما یک روند نزولی فاحش رو نشان میده که نشان از حضور تی ان ای و کاهش کیفیت کار دبلیو دبلیو ای داره.
به طور کلی شاید خیلی ها هنوز دبلیو دبلیو ای رو باور دارند و تی ان ای رو یک رقیب محلی میدونند که حتی در کیفیت تصویربرداری و طراحی لوگو هم نمیتونه با دبلیو ای رقابت کنه اما در هر حال ابرقدرتی به نام تی ان ای از روز کلید خوردنش تا به کنون در حال توسعه و پیش رویه که آژیر خطر رو برای تک تک افراد دبلیو دبلیو ای به صدا در آورده.
میل به پیشرفت در این کمپانی قابل تحسینه هرچند شاید هنوز در رنکینک و خیلی مسائل این دو کمپانی  باهم اختلافات زیادی داشته باشند که طرفداران دبلیو ای رو امیدوار تر نگه میداره.
در هر صورت، با این شرایط و با تمامیه مشکلات موجود در این دو کمپانی امید میره یک رقابت جانانه و عامه پسند رو بین این دو کمپانی شاهد باشیم تا صفحه ای جدید از خاطرات ورق بخوره.
از نظر شخص خودم مهم این نیست که برنده ی این رقابت و جدل کیه! و یا اینکه چه کسی روی کار میاد و چه کسی به انزوا میره.
تنها مهم؛ یک رقابت تمام عیاره با مسابقاتی که تاریخ دو کمپانی به داشتن آنها افتخار کنه...